Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

05.07.2019 Akt oskarżenia Wydziału I Prokuratury Okręgowej w Krakowie

Wydział I Prokuratury Okręgowej w Krakowie skierował do Sądu akt oskarżenia przeciwko Janowi G., którego oskarżono o dokonanie siedmiu czynów wobec osób prywatnych. Czyny zarzucane oskarżonemu obejmują okres od 2006 roku do 2011 roku dotyczą m.in. rozbojów, uprowadzeń w celu uzyskania okupu oraz usiłowań uprowadzeń osób prywatnych. Czyny te dokonywane były wspólnie z innymi ustalonymi osobami na terenie różnych miast województwa małopolskiego.

Oskarżony wraz z grupą innych ustalonych osób uzyskiwał informacje o majętnych osobach a następnie organizował wyjazdy i obserwację osób, które mogły być uprowadzone. Po uprowadzeniu zamierzano domagać się kwot pieniężnych za ich uwolnienie. Trzy z zarzutów dotyczą usiłowania pozbawienia wolności takich osób. Wówczas z uwagi na brak dogodnej, według sprawców (bez świadków), sytuacji nie doszło do uprowadzenia osób.

Dwa razy, a to w 2010 i 2011 roku w Krakowie doszło do uprowadzeń dwóch osób, za których uwolnienie domagano się określonych znacznych kwot pieniężnych. Dwa z zarzutów dotyczą dokonania rozbojów na osobach prywatnych w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.

Oskarżony i pozostałe ustalone osoby, co, do których prowadzone były odrębne postępowania uczyniły sobie z popełniania tych czynów stałe źródło dochodu.

Oskarżony w toku postępowania zbiegł poza granice kraju a postępowanie przeciwko niemu kontynuowano po orzeczeniu jego ekstradycji do Polski.

Po przedstawieniu zarzutów złożył on obszerne wyjaśnienia.

Był on już wielokrotnie karany sądownie.

Za te czyny grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat pięciu.

 

Aktualności