Prokuratura Okręgowa w Krakowie - wersja angielska
Elektroniczna skrzynka
podawcza Elektroniczna skrzynka podawcza
Prokuratura Okręgowa
i Prokuratury Rejonowe Prokuratura Okręgowa i Prokuratury Rejonowe

20.09.2019 Akt oskarżenia w sprawie porwań połączonych ze szczególnym udręczeniem zakładników

Prokuratura Okręgowa w Krakowie skierowała 16 września 2019 roku do Sądu Okręgowego w Krakowie akt oskarżenia przeciwko Dariuszowi S. i Bogusławowi K., podejrzanym o uprowadzenie 23 czerwca 2013 roku w Krakowie, dla okupu, znanego 76-letniego  krakowskiego biznesmena. W wyniku tego zdarzenia porwany zmarł, a mimo to Bogusław K. przez dłuższy czas żądał w korespondencji smsowej od jego najbliższych zapłaty okupu, do czego jednak nie doszło. Po pewnym czasie zaprzestał kontaktowania się z rodziną nieżyjącego już porwanego.

Nadto Bogusława K. oskarżono o uprowadzenie dla okupu i przetrzymywanie
od 18 stycznia 2017 r. do 23 stycznia 2017 roku, w Krakowie, małoletniego pokrzywdzonego, który po wpłaceniu przez rodziców  kwoty 100 tys. Euro został przez niego uwolniony.

Uprowadzenia połączone ze szczególnym udręczeniem

W obu przypadkach, z uwagi na sposób przetrzymywania porwanych osób przyjęto,
iż doszło do uprowadzenia połączonego ze szczególnym udręczeniem. Obaj podejrzani przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów oraz złożyli obszerne wyjaśnienia. Bogusławowi K. za każdą popełnioną przezeń zbrodnię kwalifikowaną  z art.  252§2 k.k. i inne grozi kara do 15 lat lub nawet 25 lat pozbawienia wolności; zaś Dariuszowi S. za zbrodnię z art. 252§1 k.k. i inne  –  do 15 lat pozbawienia wolności.

Podstawą skierowania przeciwko wyżej wymienionym osobom aktu oskarżenia stały się materiały dowodowe śledztwa obejmującego swym zakresem również szereg zabójstw popełnionych w latach 90-tych, a to: zabójstwa małżeństwa Alicji i Piotra Jaroszewiczów zaistniałego w nocy z 31 sierpnia na 1 września 1992 roku w Warszawie Aninie, starszego  małżeństwa, którego dokonano w nocy z 18 na 19 stycznia 1991 roku w Gdyni oraz usiłowania zabójstwa wówczas 45-cioletniego mężczyzny, do którego doszło 12 stycznia 1993 roku w Izabelinie.

Śledztwo w zakresie dotyczącym wyżej opisanych czynów nadal trwa. Obecnie  wystąpiono do  Sądu Apelacyjnego w Krakowie z wnioskiem o przedłużenie wobec podejrzanych Roberta S., Marcina B. oraz Dariusza S. środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania – do 31 grudnia 2019 roku. W tym też terminie planowane jest wstępnie zakończenie postępowania oraz skierowanie do właściwego Sądu aktu oskarżenia. 

 

 

 

Aktualności